Celem projektu było:
- Pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
- Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
- Zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Angoli.
Opis działań:
Pierwszym krokiem było przygotowanie tablic informujących szkolną społeczność o przystąpieniu do projektu oraz zaprezentowanie dzieciom na zajęciach technicznych i plastycznych oraz na godzinie wychowawczej i w szkolnej świetlicy materiałów filmowych i prezentacji dotyczących nieznanego im kraju i trudnej sytuacji dzieci żyjących w tak nieprzyjaznych warunkach.
Od początku grudnia 2016r. na zajęciach artystycznych z dziećmi młodszymi i starszymi przygotowywaliśmy szablony i materiały potrzebne do wykonania lalek.
W ramach akcji uczniowie przygotowywali specjalne, charytatywne laleczki UNICEF.
Niektóre dzieci przygotowywały laleczki w domu – samodzielnie, bądź z pomocą dorosłych, inne pracowały nad nimi w szkole na zajęciach artystycznych i świetlicowych. Laleczki te stały się symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z Angoli. Każda laleczka otrzymała swoje imię, kraj, z którego pochodzi, jakieś hobby. Wszystkie te cechy zostały im nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same zdecydowały jakiego kraju reprezentantem będzie ich laleczka. Od nich zależało jaki laleczka będzie mieć kolor skóry, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosić. Tymi informacjami dzieci uzupełniły „akt urodzenia” laleczki. W akcję mocno zaangażowali się rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej powstały piękne, małe dzieła sztuki.
9 lutego 2017 r. zaprosiliśmy rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną na wystawę przepięknych laleczek uszytych w ramach projektu UNICEF oraz udział w licytacji. Tego dnia odbywał się też w szkole Bal karnawałowy, która to okazja sprawiła, że w szkole rzeczywiście zrobiło się kolorowo. Każdy mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Angoli, przekazując na ten cel darowiznę (min.10 zł). Każda lalka otrzymała numer ułatwiający licytację.
Udało nam się tym sposobem zebrać: 431 zł!
Pieniądze te przekazane zostają przez nas na rzecz Akcji „Wszystkie Kolory Świata”.