• Szkoła Podstawowa Nr 41 swoja działalność dydaktyczno-wychowawczą oraz opiekuńczą rozpoczęła 1 września 1957 r.. Zabytkowy budynek przy ulicy Cyryla i Metodego nr 44 służył przed wojną także jako szkoła. W chwili powstania, szkoła zatrudniała 20 nauczycieli. Kierownikiem placówki, która liczyła 19 oddziałów i 633 uczniów została Jadwiga Surowiak. Rok później liczba uczniów wzrosła do 812. Początki były trudne, nie ze względu na warunki lokalowe, bo te były zupełnie dobre, ale ze względów społecznych. Środowisko stanowili przeważnie repatrianci z terenów wschodniej Polski, którzy mieli problemy z asymilacją i nie radzili sobie z problemami wychowawczymi.

15 listopada 1958r. nadano szkole imię Maksymiliana Golisza- twórcy szczecińskiego harcerstwa i nauczyciela polskich szkół w Szczecinie. Ten zasłużony działacz polonijny zginął tragicznie w 1943r. w Brandenburgu, zaś jego prochy zostały sprowadzone do Szczecina w 1973r. i spoczęły na Cmentarzu Centralnym w Alei Zasłużonych. Byli działacze Związku Polaków w Niemczech ufundowali szkole sztandar, który przekazali w 1983r.

Dzialność pozalekcyjna była ważnym elementem pracy oświatowo-wychowawczej. Prężnie działała Liga Ochrony Przyrody pod kierunkiem Klary Kot, szczep ZHP ”Neptun”, rozwijał się sport. Szkoła osiągała w tej dziedzinie liczne sukcesy w tenisie stołowym i lekkoatletyce.

Od 1964r. kierownictwo placówki objął Stanisław Palka i kierował nią do 1985r. Po nim szkołą kierowali Krystyna Konarska a od 1991 r. Maurycy Gradzikiewicz

Nowa epokę w działalności szkoły zapoczątkowała Grażyna Winiecka, dyrektor szkoły w latach 1993 -2003. To za czasów jej kadencji w 1994r. powstał pierwszy oddział integracyjny jako odpowiedź na potrzeby środowiska. Wraz ze zdrowymi rówieśnikami rozpoczęło naukę troje uczniów niepełnosprawnych ruchowo.

Kontynuatorką integracji w szkole była dyrektor Barbara Tarnowska a po niej Lilianna Popławska. W 2000 r. w uznaniu wysiłku i sukcesów w prowadzeniu oddziałów integracyjnych szkoła została gospodarzem konferencji na szczebli regionalnym „ O jakość kształcenia integracyjnego”. W ciągu prawie 30 lat prowadzenia klas integracyjnych, dzięki niezwykle energicznym zabiegom kolejnych dyrektorów stworzono gabinety terapeutyczne i specjalistyczne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zakupiono nowe pomoce naukowe, wyposażono bibliotekę w niezbędny księgozbiór. Szkoła zatrudnia wysokiej klasy specjalistów, którzy z dużym zaangażowaniem włączają się w proces wychowawczo-edukacyjny.

W ciągu wielu lat pracy placówka wypracowała cykliczne imprezy, które są jej wizytówką: Turniej Integracyjny o puchar Dyrektora Szkoły, Integracyjny Bal Karnawałowy, Świąteczna Ulica, Ogólnopolski Konkurs Ekozabawka pod patronatem SP41zOI.

Od lat szkoła współpracuje z instytucjami użyteczności publicznej, które wspierają placówkę w wychowaniu młodzieży służąc jej radą i pomocą fachową. Szkoła stale rozszerza zakres swoich działań otrzymując certyfikaty i tytuły np.: tytuł „Szkoły z klasą”, „ Uczniowie z klasą” czy od 2020 certyfikat „Szkoły promującej zdrowie”. To tylko niektóre z otrzymanych tytułów i certyfikatów.

Od 2021r. placówką kieruje Dorota Maziarz-Świerzewska, rozpoczynając kolejny etap w życiu szkoły. Dobrym duchem zmian jest też wicedyrektor Przemysław Landowski, znany w mieście działacz społeczny i wolontariusz. Za jego to sprawą rozkwita w placówce idea wolontariatu. Młodzi ludzie czują potrzebę pracy społecznej. W 2022r. szkoła była gospodarzem VI Zachodniopomorskiego Forum Wolontariatu pod patronatem Kuratora Oświaty.

65 lat istnienia szkoły to piękny okres w dziejach szczecińskiej oświaty. Mamy nadzieję rozwijać się dalej, służyć pomocą środowisku, w którym funkcjonujemy oraz podnosić poprzeczkę edukacyjną tak, aby nasi wychowankowie bez trudu radzili sobie w dorosłym życiu i miło wspominali pobyt w swojej „podstawówce”.