Dnia 6 czerwca 2025 roku uczniowie klasy 4a uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Instytucie Biologii, poświęconych tematowi gęstości substancji. Zajęcia były pełne ciekawych eksperymentów, które w przystępny i angażujący sposób przybliżyły uczniom zagadnienia ze świata przyrody i chemii. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się również, dlaczego niektóre substancje nie mieszają się ze sobą i czemu jedne unoszą się na powierzchni, a inne opadają na dno. Poznali zjawisko różnicy gęstości oraz to, jak wpływa ona na zachowanie cieczy i ciał stałych. Te obserwacje pomogły im lepiej zrozumieć codzienne zjawiska, np. dlaczego olej nie miesza się z wodą. Na początku uczniowie wykonali własnoręcznie kolorowe i pachnące mydełka. Każdy z uczestników wybrał swój ulubiony kolor i zapach, co sprawiło, że gotowe mydełka były nie tylko wyjątkowe, ale też stanowiły świetną pamiątkę z zajęć. Następnie wykonali efektowny eksperyment chemiczny z wykorzystaniem drożdży dodanych do płynu do mycia naczyń i nadtlenku wodoru. Drożdże zadziałały jako katalizator, powodując gwałtowne powstanie piany – to widowiskowe doświadczenie wzbudziło ogromny entuzjazm wśród uczniów. Na zakończenie odbył się eksperyment zatytułowany „szaszłyki z balonów”, czyli przebijanie balonów patyczkiem do szaszłyków w taki sposób, by balon nie pękł. Uczniowie nauczyli się, że dzięki znajomości właściwości materiałów i ostrożności można wykonać coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwe. Całe warsztaty przebiegły w atmosferze ciekawości i aktywnego udziału. Uczniowie klasy 4a chętnie zadawali pytania, eksperymentowali i uczyli się poprzez zabawę. To edukacyjne wyjście na pewno na długo pozostanie w ich pamięci!
Aktualności
Warsztaty edukacyjne w Instytucie Biologii
- 49
Szkolny Konkurs "Mistrz Pięknego Czytania"
27 maja 2025 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs "Mistrz Pięknego Czytania".
Dzieci chętnie sprawdziły swoje umiejętności czytelnicze. Zadaniem konkursowym było przeczytanie zupełnie nowego, nieznanego dzieciom wcześniej tekstu. Tym bardziej brawa dla uczniów, którzy nie obawiali się tego wyzwania.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!
23
Projekty artystyczne
Na plastyce w klasach 7 przez prawie cały II semestr realizowalśmy uczniowskie projekty artystyczne, wykorzystując narzędzia zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości - kleje na gorąco, nożyki do tapet, maszyny do szycia, itp. Uczniowie stworzyli własne interpretacje znanych dzieł wielkich artystów. Do swoich realizacji wykorzystali różnego rodzaju dostępne materiały: tekturę, formy z poliuretanowej pianki, płyty wiórowe, bandaż gipsowy, niepotrzebne tkaniny (stare jeansy, koszulki). Wszystkie dzieła świetnie się prezentują na szkolnych korytarzach i do końca roku szkolnego uatrakcyjnią naszą codzienną przestrzeń i będą inspiracją do kolejnych twórczych działań.
Klasy 4 wykonały na technice przy pomocy tych narzędzi makiety skrzyżowań, by ćwiczyć bezpieczne poruszanie się po drogach.
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
13
Informacja dla Ósmoklasistów i ich Rodziców
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
od 8 maja 2025 roku rozpoczął się elektroniczny nabór do szkół ponadpodstawowych w Szczecinie. Rekrutacja odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej:
👉 https://nabor.pcss.pl/szczecin/szkolaponadpodstawowa/
W systemie tym można:
-
wypełnić i złożyć wniosek do wybranych szkół,
-
zapoznać się z ofertą edukacyjną placówek,
-
sprawdzić terminy i wymagane dokumenty,
-
skorzystać z kalkulatora punktów.
Każdy kandydat może wybrać maksymalnie trzy szkoły i dowolną liczbę oddziałów w ich ramach. Kolejność wybranych opcji ma znaczenie – decyduje o pierwszeństwie przydziału.
Szczegółowe informacje oraz pomocne wskazówki dotyczące rekrutacji można znaleźć również na stronie naszej szkoły:
-
Półkolonie w SP 41 z OI
Dzieci – Dzieciom
W tym roku Dzień Dziecka poza klasowymi wycieczkami i miłymi niespodziankami miał również wymiar edukacyjny.
Dzieci – Dzieciom to akcja, podczas której uczniowie pisali życzenia dla rówieśników z równoległych klas. Pierwszoklasiści napisali życzenia z pomocą nauczycieli, drugo i trzecioklasiści zrobili to już samodzielnie. 30 kwietnia i 02 czerwca 2025 r. składaliśmy sobie w klasach wizyty, wręczając kolorowe kartki z pięknymi życzeniami. Akcja się powiodła, bo niemal każdy uczeń z edukacji wczesnoszkolnej wziął w niej udział. Każdy się starał, by jego życzenia były choć trochę osobiste, starannie napisane na przepięknie wykonanej kartce.
Było miło i serdecznie. Życzymy wszystkim uczniom, by ich życzenia się spełniły.
7
Pieczenie ciasteczek
Na zajęciach technicznych tuż przed Dniem Mamy w klasach 5 uczniowie upiekli maślane ciasteczka w zdrowszej wersji - z pełnoziarnistej mąki i z cukrem trzcinowym.
Wykorzystaliśmy narzędzia zakupione w ramach Laboratorium Przyszłości - piekarniki, stolnice, wałki, itp.
Uczniowie upieczone na lekcji ciasteczka zabrali do domu... może nie wszystkie ;) Mamy nadzieję, że mamusie spróbowały i będą chciały więcej. 😅
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
6
Zebranie w sprawie Festynu Rodzinnego
Drodzy Rodzice!
Zapraszamy chętnych Rodziców do pomocy przy współtworzeniu Festynu Rodzinnego na spotkanie organizacyjne.
4 czerwca 2025r. (środa), godzina 17:30 sala nr 5 Budynek A.
Do zobaczenia!
Zebranie z Rodzicami uczniów przyszłych klas pierwszych
Konkurs Ortograficzny
Dnia 7 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny. Uczniowie klas 1- 3 chętnie przystąpili do potyczek. Wśród wszystkich uczestników wyłonieni zostali zwycięscy. Ci najlepsi zakwalifikowali się do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym o tytuł "Mistrza Ortografii", który odbył się 20 maja 2025 roku w Szkole Podstawowej Nr 54.
W klasyfikacji indywidualnej Basia P. zajęła II miejsce, a nasza szkoła w klasyfikacji ogólnej III.
Serdecznie gratulujemy!
9
Ku zawodom przyszłości
Zajęcia robotyki to czas, w którym nasi uczniowie rozwiązują poważne problemy ściśle powiązane z naukami STEAM w formie doskonałej zabawy. Mając do dyspozycji zestawy klocków LEGO® Education SPIKE™ Essential, które otrzymaliśmy w ramach Ogólnopolskiego Programu Laboratoria Przyszłości, umożliwiamy najmłodszym uczniom rozwój kompetencji przyszłości, wspierając ich w wyborze ścieżki rozwoju zawodowego. To tutaj uczniowie tworzą różnorodne projekty, rozwiązują problemy, uczą się współpracy, pracy zespołowej, kluczowych umiejętności, które z pewnością będą wymagane w zawodach przyszłości.
Podczas zajęć szukamy odpowiedzi dotyczących świata przyrody, fizyki, geografii, podstaw informatyki projektując i budując modele, a następnie testując i udoskonalając je w celu ulepszenia ich, zaspokojenia potrzeb innych.
STEAMowe projekty pochłaniają nas bez reszty.
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
Odwiedziny w budynku B
Uczniowie klas 3a i 3b mięli przyjemność ponownie odwiedzić drugi budynek naszej szkoły.
Tym razem podczas wizyty uczniowie klas trzecich wzięli udział w debacie "międzypokoleniowej" zorganizowanej przez uczniów klas siódmych oraz samorząd uczniowski. Przyszli czwartoklasiści zasięgnęli od starszych koleżanek i kolegów informacji na temat zmian jakie czekają ich już za kilka miesięcy. Wzbogaceni o nową wiedzę z niecierpliwością i ogromną ciekawością oczekują już na rozpoczęcie nowego etapu w życiu szkolnym.
Pożegnanie
Scottie Go!
Uczniowie koła kreatywnego zgłębiali tajniki programowania z aplikacją Scottie Go! Tym razem uczniowie towarzyszyli przyjaznemu kosmicie Scottiemu w jego przygodach na Antarktydzie. Nauczyli się uzywania nowych klocków- użyj i umieść, dzięki którym można było używać kłody drewna do przejścia przez przepaść oraz zapalać latarnie. Pojawiła się też postać znanego bobra, którego można było animować. Gra jest wciągająca. Napotykane trudności tylko wzmagają ciekawość poszukiwania nowych rozwiązań.
Gra Scottie Go! zakupiona w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
Podziękowanie
Z całego serca dziękujemy Rodzicom i Uczniom za okazane serca, ogromne zaangażowanie oraz aktywny udział w zbiórce charytatywnej na rzecz oddziału onkologii dziecięcej. Akcja została zorganizowana z okazji Dnia Dziecka przez Fundację Muszkieterowie Szpiku, a w naszej szkole zbiórkę poprowadzili uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą klasy - Anną Sokołowską.
Zebrane zabawki, książki, gry, klocki, kosmetyki i inne wspaniałe rzeczy, zostały już przekazane wolontariuszom Fundacji Muszkieterowie Szpiku i wkrótce trafią do Dzieci z oddziału onkologii.
Dzięki Państwa wsparciu mogliśmy wspólnie wnieść odrobinę radości w życie najmłodszych, dzielnych pacjentów za co gorąco dziękujemy.
Z wyrazami szacunku
Organizatorzy zbiórki
w Szkole Podstawowej nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi
– uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią.
"Bajkowe brzmienia"
Dnia 10 maja 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 8 w Policach odbył się II Międzyszkolny Konkurs "Bajkowe brzmienia".
W konkursie wzięli udział uczniowie z ośmiu szkół. Wśród nich 4 uczennice naszej szkoły:
Vlada z klasy 5a, Zuzanna z klasy 6b, Hanna z klasy 7a, Roksana z klasy 8a.
Uczennice zaprezentowały swoje umiejętności zarówno w kategorii solowej, jak i zespołowej.
To właśnie w kategorii zespołów uczennice naszej szkoły otrzymały I miejsce.
Gratulujemy!
3
Wyniki Konkursu Fotograficznego
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 41
IM. MAKSYMILIANA GOLISZA
W SZCZECINIE
ogłasza wyniki
II MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
„WITAJ WIOSNO!”
GRUPY PRZEDSZKOLNE:
I miejsce: Weronika Cielecka (PP 50)
II miejsce: Miłosz Guraj (PP 8)
III miejsce: Wiktoria Sokólska (PP 67)
wyróżnienia:
Leon Lisek (PP 50)
Nadia Skrzypczak (PP 1)
Zuzanna Sobczuk (SP 41 z OI)
Oliwia Jawor (PP 50)
Iskra Ćupurdija (PP 67)
KLASY 1-3
I miejsce: Maja Tarnowska (SP 35)
II miejsce: Stefaniia Makarova (SP 41 z OI)
III miejsce: Maja Guraj (SP 59)
wyróżnienia:
Maja Talik (SP 7)
Kiryl Zhyleuski (SP 41 z OI)
Gabriela Sokólska (SP 10)
Zofia Domozych (SP 41 z OI)
Filip Głogoza (OSM)
Gaja Błażewicz (SP 41 z OI)
Dziękujemy za udział w konkursie i GRATULUJEMY!
Organizatorki konkursu: Malwina Tomiałowicz i Anna Sokołowska
Grające banany!
Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego grały na bananach. Jak to możliwe? Dzięki użyciu płytki Makey Makey z programu Laboratoria Przyszłości. Banany rozbrzmiały dźwiękami bongosów oraz pianina. Wkrótce okazało się, że dzieci umieją tak podłączyć kabelki, że udało się zagrać na dłoniach koleżanek i kolegów.
Świetna kształcąca zabawa!
Płytki Makey Makey zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
3
Integracyjne Warsztaty Taneczne
Sześcioro uczniów reprezentowało naszą szkołę podczas XII Integracyjnych Warsztatów Tanecznych zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 63 z OI.
Uczestnicy turnieju prezentowali przygotowaną wcześniej choreografię oraz wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez instruktora Szkoły Tańca Astra.
Na koniec wszyscy otrzymali medale, dyplomy i słodki upominek. Dziękujemy za wspaniałą zabawę!
Zebrania z Rodzicami
Zapraszamy na zebrania z Rodzicami.