Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Wakacje to czas, w którym w większym stopniu niż zwykle, narażeni jesteśmy na różnego rodzaju zagrożenia. Szczególnie niebezpieczne są te związane ze zjawiskami atmosferycznymi – m.in. burzami, upałem i wichurami.
Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie wakacyjnego urlopu?
Bezpieczeństwo nad wodą
Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach, pod opieką ratownika. Powinieneś bezwzględnie stosować się do jego poleceń.
Nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie po długim przebywaniu na słońcu. Po wejściu do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi.
Nigdy nie skacz do wody w miejscach nierozpoznanych.
Korzystając ze sprzętu pływającego zawsze sprawdzaj jego sprawność i ubieraj kamizelkę ratunkową. Nie pływaj łódkami, kajakami, rowerami czy motorówkami zbyt blisko kąpiących się.
Korzystając z materaca nie odpływaj zbyt daleko od brzegu.
Bawiąc się w wodzie nie zakłócaj wypoczynku i kąpieli innym, przede wszystkim nie krzycz, nie popychaj innych.
Nie wchodź do wody przed lub w trakcie burzy, mgły i silnego wiatru.
Bezpieczeństwo w górach
Pamiętaj, w górach pogoda zmienia niezwykle szybko. Słoneczne i bezchmurne niebo w momencie może zasłonić się czarnymi chmurami miotającymi błyskawice. Dlatego, przed każdym wyjściem na górską wędrówkę koniecznie sprawdź prognozę pogody – możesz także pobrać aplikację pogodową przygotowaną przez IMGW, żeby mieć na bieżąco dostęp do najświeższych prognoz.
Podczas wycieczek dostosuj obuwie i ubiór do panujących warunków atmosferycznych zakładając, że pogoda może w każdej chwili się zmienić.
Nie wspinaj się po skałach bez asekuracji i odpowiedniego przygotowania, a także sprzętu.
Szlaki górskie dobieraj do własnych możliwości. Nigdy nie schodź ze szlaku i nie oddalaj się od grupy.
Przed wyjściem na szlak wpisz w książkę telefoniczną numer alarmowy GOPR (601 100 300) oraz regularnie sprawdzaj prognozę pogody.
Bezpieczeństwo w lesie
Aby uniknąć niebezpieczeństwa powstania pożarów w lasach musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- nie używajmy otwartego ognia na terenach leśnych i w odległości do 100 metrów od granicy lasu;
- nie rozniecajmy ognia poza wyznaczonymi do tego celu miejscami;
- nie wypalajmy bezmyślnie traw i pozostałości roślinnych.
Po lesie poruszajmy się wyłącznie po drogach publicznych lub leśnych oznakowanych drogowskazami dopuszczającymi ruch na tych drogach.
Zachęcamy do bezpiecznego korzystania z lasów, ale należy pamiętać, że w przypadku zauważenia zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi bądź zwierząt, a także w razie zauważenia pożaru, należy pilnie powiadomić Państwową Straż Pożarną pod numerem alarmowym 112 lub 998.
Pamiętajmy!!! Las rośnie wolno, płonie szybko.
Upał
Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe. Wraz ze wzrostem temperatury znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Dlatego należy odpowiednio nawadniać organizm – pij dużo niegazowanej wody i unikaj długotrwałego przebywania na słońcu.
Stosuj kremy z filtrami ochronnymi oraz noś nakrycie głowy i okulary słoneczne.
Pamiętaj! Słońce opala Cię również gdy jesteś w wodzie!
Burza
Jeżeli zauważysz, że chmury zaczynają się piętrzyć i mają ciemną podstawę, to sygnał, że pojawiło się ryzyko rozwoju chmur burzowych. W takiej sytuacji należy uważnie je obserwować, żeby odpowiednio wcześnie znaleźć bezpieczne schronienie. Ma to szczególne znaczenie, gdy wędrujemy po górach lub znajdujemy się na otwartej przestrzeni.
Jeżeli nie masz bezpiecznego schronienia – znajdź, o ile to możliwe, obniżenie terenu (staraj się nie być najwyższym punktem) i kucnij (nie siadaj i nie kładź się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone dlatego, że w przypadku uderzenie pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami. Jeśli niesiesz parasol lub z plecaka wystają np. kijki trekkingowe – jesteś bardziej narażony na porażenie. Kiedy kucniesz – kijki i parasol połóż płasko na ziemi. Podobnie z rowerem – połóż go, najlepiej 3 metry od siebie.
Łamiące się w wyniku burzy, wichur i bardzo silnego wiatru drzewa, są bezpośrednim zagrożeniem dla Twojego zdrowia i życia. Nigdy nie chowaj się pod drzewami.
W czasie burzy najbezpieczniej przebywać jest w budynku – o ile to możliwe, nie wychodź z niego bez potrzeby.
Niezależnie od tego, gdzie jesteś – w górach, nad morzem, w lesie, w mieście czy na wsi – pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Od tego zależy życie Twoje i Twojej rodziny.
WZYWANIE POMOCY
Zgłoszenie powinno zawierać następujące informacje:
- CO się wydarzyło?
- ILE jest osób poszkodowanych?
- CZY są osoby nieprzytomne/nieoddychające?
- JAKIE są uszkodzenia ciała?
- GDZIE doszło do zdarzenia?
- KTO wzywa pomocy?